МІУ пропонує збільшити з 7 до 10 років період для поступового скорочення строків продовження експлуатації рухомого складу

23.11.2021

            Міністерство інфраструктури України пропонує поступово скорочувати термін, на який може бути продовжено строк експлуатації певних типів вагонів, до повної відміни такого процесу у 2031 році.

            Нагадаємо, у попередній редакції (від 8 жовтня) проєкту наказу «Про затвердження Порядку проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів (крім вантажних вагонів підприємств технологічного залізничного транспорту, що призначені для переміщення вантажів у виробничих цілях в межах території таких підприємств), установленого виробником, та Строків продовження експлуатації таких вагонів» називали кінцевим строком 2028 рік. Новий документ оприлюднено 22 листопада.

            Отже, у проєкті пропонують щорічно до 2031 року скорочувати термін, на який може бути продовжено строк експлуатації певних типів вагонів до повної відміни такого процесу. Зокрема, такі зміни торкнуться хоперів-зерновозів, напіввагонів (включно з щеповозами та вагонами, які переобладнали з критих або платформ), деяких цистерн для хімічних вантажів. Детальна інформація розміщена в доданому файлі.

            Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України Володимир Гусак прокоментував для ІС «Вантажні перевезення в Україні» оновлений проєкт наказу МІУ. Він зазначив, що нова редакція наказу МІУ про обмеження терміну експлуатації вантажних вагонів містить виключно косметичні зміни. Попри всі заяви МІУ, не було проведено нормального обговорення з представниками зацікавлених сторін, передусім зі споживачами послуг української залізниці. Тож не було змінено основного принципу наказу, проти якого виступає Федерація,- адміністративних заходів щодо обмеження строків експлуатації вагонів на основі року випуску. ФРТУ пропонує відмовитися від цього та натомість запровадити як критерій технічний стан рухомого складу. За необхідності підтримки виробників вагонів можна було б вживати такі заходи як державна підтримка, державне замовлення, пільгові кредити на придбання вітчизняної залізничної техніки та інше, без обмежень прав інших економічних суб’єктів. В організації допускають, що у крайньому разі може обговорюватись обмеження на рівні не менше півтора існуючого нормативного терміну служби та лише для універсальних напіввагонів і зерновозів.

            Пан Гусак додав: «ФРТУ вважає, що прийняття наказу в такій редакції призведе до непотрібного списання цілком справних вагонів. Нових вагонів у потрібній кількості на заміну побудовано не буде, адже і в новій редакції немає жодної згадки про джерела фінансування нових вагонів. Наслідком буде дефіцит вагонів і подальше падіння перевезень на Укрзалізниці. В результаті матиме місце зниження промислового і сільскогосподарського виробництва в Україні з мільярдними втратами валютних та податкових надходжень. ФРТУ виступає проти прийняття проєкту наказу в цій редакції».