У червні на ринку оренди України котирування для більшості типів вантажного рухомого складу залишалися стабільними, зазначимо лише незначне зростання ставок для критих вагонів підвищеної місткості (150-158 м. куб.). Наші респонденти вказували на те, що однією з можливих причин подальшого подорожчання оренди українських вагонів на внутрішньому ринку може стати заборона** експлуатації на території України рухомого складу власності багатьох російських компаній.
Напіввагони
У червні ставки оренди напіввагонів в Україні втрималися на попередньому рівні. Рухомий склад для роботи на внутрішньому ринку доступний по $32-35/доба (тут і далі без урахування ПДВ), а вагони з можливістю використання на експортних напрямках – по $35-38/доба. Для нових клієнтів і на умовах спотових контрактів вартість може сягати $41/доба, однак попит на рухомий склад цієї цінової категорії лишається низьким. Зауважимо, що заявлені прайси є середніми, для діючих довгострокових контрактів на ринку присутні котирування нижче озвучених.
Ставки оренди напіввагонів, $/доба (без урахування ПДВ)*
* – середнє значення ставок
Криті вагони
Ставки критих вагонів з об’ємом кузова 150-158 м. куб. підвищилися і тепер знаходяться у діапазоні $25-30/доба (+$1-3/доба). Рухомий склад з об’ємом кузова 120-122 м. куб. (змішаний парк) доступний за травневими прайсами – $20-22/доба. Нагадаємо, що зараз як в Україні, так і в інших державах простору колії 1520 мм існує підвищений попит на даний вид рухомого складу.
Цистерни
У сегменті цистерн знову без змін. Вартість вагонів для транспортування світлих і темних нафтопродуктів, як і раніше, знаходиться в межах $7-10/доба і $8-12/доба відповідно. Цистерни для харчових вантажів, як і місяць тому, котируються по $11-14/доба. Як ми зазначали у попередньому огляді, зростання вартості приватного парку очікується у серпні – вересні одночасно зі стартом збиральної кампанії нового врожаю олійних культур. Прайси в сегментах рухомого складу для метанолу і зріджених вуглеводневих газів об’ємом 75 м. куб. залишаються на позиціях попередніх місяців – $25/доба. Також за цінами травня – $25/доба – можна взяти вагони для доставки олеуму.
Ставки оренди цистерн для перевезення нафтопродуктів, $/доба (без урахування ПДВ)*
* – середнє значення ставок
Хопери
У червні на ринку фіксують високий попит на довгострокову оренду хоперів-зерновозів. При цьому у вільному доступі парк для річної оренди практично відсутній. За умови підписання річних угод котирування, як і в травні, знаходяться в діапазоні $32-38/доба (незалежно від об’єму кузова). Проте за раніше укладеними контрактами ставки можуть бути нижче озвучених. У травні ми вже зазначали, що остаточні ціни на вагони будуть сформовані на початку майбутнього маркетингового року, тобто в липні – серпні.
Поточного місяця котирування хоперів-цементовозів зміцнилися на позиціях травня – $22-29/доба. Тоді на зростання вартості вплинув активний будівельний сезон. Респонденти не виключають, що надалі можливо звуження діапазону за рахунок підвищення його нижньої межі. Ситуація в даному сегменті рухомого складу характерна для багатьох типів спеціалізованих вагонів і пов’язана зі «старінням» парку та відсутністю його оновлення.
Під ставкою оренди вантажного рухомого складу слід розуміти вартість передачі орендодавцем вантажних вагонів у тимчасове користування орендатору. Доходи, отримані орендатором в результаті використання цих вагонів, є власністю орендатора. Деповські та капітальні ремонти виконуються за рахунок орендодавця, поточні ремонти – за рахунок орендатора.
Озвучені учасниками ринку ставки оренди конвертувалися з національної валюти в долари США по офіційному курсу НБУ на день проведення інтерв’ю (1 USD=26,13 грн.)
** – Укрзалізниця телеграмою №Ц-2/83 від 15 червня поінформувала про введення з 1 липня і до скасування даного рішення заборони на відправлення всіх вантажів та порожніх вагонів приналежності АТ «Сбербанк Лізинг», АТ «СГ-транс» (включаючи Киришську, Альметьєвську, Коробковську, Пермську, Октябрьску, Оренбурзьку, Очаківську, Рязанську, Самарську, Північно-Кавказьку, Сургутську, Тобольську та Ухтинску філії), АТ «Апатит», АТ «ВТБ-лізинг», АТ «ВЕБ-лізинг», АТ «Газпромбанк лізинг», АТ «Калинівський хімічний завод», АТ НПК «Уралвагонзавод», АТ «Невинномиський Азот», АТ «НафтоТрансСервіс», АТ НАК «Азот», АТ «Промтрансінвест», АТ «Федеральна вантажна компанія», ДП «Вишняківський спиртовий завод», ДП «Агроцентр ЄвроХім-Україна», ЗАТ «ЗЕСТ», ЗАТ «Сбербанк Лізинг», ТОВ «Газпром трансгаз Югорськ», ТОВ «Газпром видобуток Надим», ТОВ «Газпром трансгаз Саратов», ТОВ «Газпром трансгаз Ухта», ТОВ «Перша вантажна компанія в Україні», ТОВ «РЕЙЛ 1520 СЕРВІС», ТОВ «Трансойл», ВАТ «Астон» , ВАТ «Газпром нафта», ВАТ «Кріогенмаш», ВАТ «Метровагонмаш», ВАТ «Перша вантажна компанія», ВАТ «ТНК-ВР Холдинг», ВАТ «Туймазитехуглерод», ПАТ «Дорогобуж», ПАТ «Мостотрест», ПАТ «Сбербанк России», Трест «Уренгойгазавтодор», Філія КОО «Пасифік Хрест Шиппінг Компанії Лімітед» в напрямку всіх залізниць, в тому числі і транзитом по території України.