В умовах припинення роботи портів на початку війни та обмежених можливостей інфраструктури сусідніх західних країн в торговельній аграрній компанії «Ерідон» ухвалили рішення щодо створення власних засобів експорту зерна через сухопутні прикордонні переходи.
Тож торік в Ерідон придбали 40 хоперів-зерновозів моделі Tagnpps виробництва Greenbrier Europe, які були виготовлені на румунському підприємтсві «Astra Rail» (місто Арад). Така кількість парку визначена обмеженням довжини потяга у 600 м (35 вагонів разом з локомотивом); ще п’ять одиниць отримані для підміни парку у разі необхідності проведення непланових ремонтів.
Під час конференції «Залізниці України: розвиток та інфраструктура» заступник директора депатраменту логістики Сергій Рижков поділився досвідом з придбання та експлуатації рухомого складу колії 1435 мм у європейських партнерів.
Зокрема після вибору та закупівлі парку для його використання відпраник вантажу повинен:
– отримати VKM – код власника вагонів в ЄС, який дає право на використання парку в Європі;
– обрати компанію-управителя (keeper) – транспортного оператора, який надаватиме постуги тягового рухомого складу за необхідним маршрутом;
– обрати компанію із сервісного обслуговування рухомого складу – Entity in Charge of Maintenance (ECM);
– оплатити транспортування вагонів на станцію приписки.
Основними європейськими постачальниками послуг з управління вагонами та технічного обслуговуваня компанії є CTL, Rail Cargo, PKP, Tankwagon (Польща), GATX, Ermewa (Німеччина), Interfracht (Чехія), LTE (Словаччина).
Нині підприємство має власний досвід, тому консультує компанію «Промвагонтранс» у питанні придбання такого парку для європейської колії.
Окрім цього, в ГК ухвалили рішення щодо зведення влаcних перевалочних потужностей на кордоні з Польщею для експорту продукції до портів Балтії, Німеччини, Австрії (в Любомлі) та у напрямку портів Болгарії, Хорватії (в Батьово).
Вже діє термінал у місті Любомль потужністю зберігання 17,1 тис. тонн. Він має по дві під’їзні колії шириною 1520 та 1435 мм, його обслуговує власний тепловоз компанії. Комплекс може перевалювати до 260 тис. тонн продукції на рік, а швидкість завантаження та вивантаження становить 150 тонн/година.
У травні цього року планується ввести в експлуатацію новий термінал в смт Батьово в Закарпатської області потужністю зберігання 27,3 тис. тонн. Новий об’єкт також матиме по два під’їзних шляхи вузької та широкої колій та обслуговуватиметься власним локомотивом. Перевантажувальна здатність терміналу становитиме 500 тис. тонн на рік.
Менеджер з логістики ЗЕД відділу по роботі із сільськогосподарською продукцією Дмитро Демянчук зазначив, що процес зведення перевалочних потужностей від виникнення ідеї до запуску тривав близько шести місяців.
Джерело світлин: конференція «Залізниці України: розвиток та інфраструктура»