На тлі постійно зростаючого попиту на контейнерні перевезення Укрзалізниця останнім часом відкриває нові регулярні сервіси. Нещодавно в Україні було запущено 22-й контейнерний маршрут (яким посилено трафік між Литвою та Київщиною) і вже оголошено наміри щодо напрямку Клайпеда – МП Одеса.
За специфікою формування контейнерні маршрути можна поділити на три групи: транзитні перевезення, обслуговування вантажообігу підприємств (Карпатнафтохім, Нікопольський завод феросплавів, Інтерпайп тощо) та сервіси універсальних багатопрофільних контейнерних хабів. Діяльність останніх пов’язана із запровадженням новітніх логістичних рішень, але мало висвітлюється у ЗМІ.
Ми поспілкувалися з Володимиром Івановичем Лопатинським, директором Західного контейнерного терміналу (Тернопіль), звідки, попри розташування віддалік від портів та сухопутних кордонів, торік був запущений на регулярній основі контейнерний сервіс та успішно організовано експортно-імпортний товарообіг.
– Володимире Івановичу, розкажіть, будь ласка, коли було розпочато роботу терміналу та які логістичні рішення ви готові запропонувати для місцевого бізнесу?
– Повноцінну роботу Західний контейнерний термінал розпочав в листопаді 2017 року з регулярних відправок експортних контейнерів з агропродукцією. Сучасна інфраструктура терміналу створена практично з нуля і дозволяє приймати, зберігати та обробляти різноманітні вантажі, а також надавати комплекс супутніх послуг, що спрощують операції з експорту / імпорту для замовника.
– Опишіть, будь ласка, детальніше можливості терміналу.
– Західний контейнерний термінал – це сучасний комплекс споруд та техніки для виконання операцій, пов’язаних із контейнерними перевезеннями.
Серед наших активів:
– склад місткістю 10 тис. тонн для зберігання агропродукції та зона площею 5 тис. м. кв. для зберігання тарноштучних вантажів;
– залізничні та автомобільні під’їзні шляхи до терміналу та складських потужностей з вагами;
– перекидач для стафірування контейнерів насипними вантажами A-Ward;
– сертифікована лабораторія Bureau Veritas;
– парк автомобілів-контейнеровозів під будь-які морські контейнери масою до 32 тонн брутто;
– спеціалізована навантажувальна техніка для обробки різних груп вантажів.
Все це дає можливість обробляти практично будь-які види вантажів швидко та відповідно до побажань клієнта.
– Розглянемо глибше ринок контейнерних перевезень Західної України: які групи вантажів та в якому обсязі відправляють та отримують учасники ринку?
– Хоч термінал і розташовано у Тернополі, наш сервіс не обмежується ринком лише Тернопільської області. Рівновіддаленість терміналу від сусідніх обласних центрів робить економічно доцільною останню милю автодоставки у практично будь-яку точку західної України.
Домінуючими за об’ємами експортних відправок залишаються зернові культури та продукти агропереробки – олія, борошно, цукор, буряковий жом, соняшниковий шрот, концентрат соків, продукти тваринного походження. Імпортує ж регіональний бізнес набагато ширший спектр вантажів. Це сировина для виробництва та товари для дистрибуції – металовироби, хімпродукти, продтовари, добрива, різноманітні промтовари.
На сьогодні Західний контейнерний термінал обробляє в середньому 1 тис. контейнерів на місяць. Співвідношення експорт / імпорт складає орієнтовно 80 / 20% відповідно.
– Які переваги контейнерних поїздів отримують користувачі сервісу ЗКТ перед альтернативними видами доставки?
– Наш сервіс обирають насамперед компанії, для яких важливе співвідношення швидкості доставки із вартістю.
Поряд із об’єктивно позитивними сторонами автомобільної доставки, такими як швидкість та гнучкість, автоперевезення є значно дорожчими за інтермодальні.
Іншою альтернативою є доставка контейнерів залізницею не у складі контейнерного потягу. Цей варіант привабливий з точки зору вартості, однак процес доставки практично некерований, точний час слідування платформ з контейнерами дуже складно спрогнозувати. Отримувач ризикує не встигнути повернути контейнер в порт протягом строку безкоштовного користування та понести таким чином затрати у вигляді штрафних санкцій.
Ми ж зі свого боку поєднуємо швидку доставку із конкурентною вартістю послуг. Окрім цього, готові гарантувати клієнту незмінність ставки на певний обумовлений строк, а також відсутність додаткових витрат. Це дозволяє спрогнозувати та закласти в бюджет логістичну складову, що безпосередньо впливає на собівартість одиниці товару.
– Як змінився сервіс доставки контейнерів після запуску регулярного контейнерного потягу за маршрутом ЗКТ – ТІС – ЗКТ?
– До запуску регулярного контейнерного потягу – Maersk Blocktrain – час слідування платформ із ЗКТ до порту міг складати від п’яти діб до двох тижнів. Як ви розумієте, мало кого з клієнтів таке могло привабити. Окрім втрати часу, поставку ще супроводжували ризики пошкодження та розкрадання вантажу, розукомплектування рухомого складу, який міг простоювати десятками годин на залізничних станціях.
Тепер процес доставки став прогнозованим та контрольованим. Клієнти можуть спланувати, у який день відбуватимуться митні формальності та коли вантаж буде доставлений.
З початку цього року ми спільно із компанією Maersk дали старт проекту перевезення рефконтейнерів залізницею. Для цього термінал був обладнаний станцією підключення холодильного обладнання.
– Як змінилися витрати часу на оформлення заявки на перевезення та інших провізних документів після запуску регулярного контейнерного потягу?
– Із запуском регулярного контейнерного потягу клієнту потрібно лише подати заявку на перевезення та додаткові послуги, якщо такі необхідні. Заявка обробляється нашими менеджерами, після чого узгоджуються терміни та деталі поставки.
Термінал може надавати увесь комплекс послуг, пов’язаних із завантаженням, документальним та митним оформленням вантажу перед відправкою, що теж позитивно впливає на строки та сприяє простоті адміністрування відправлення.
– Чи відповідає заявлений Укрзалізницею час руху (825 км за 21 годину) фактичному? Скільки часу займають операції із розвантаження та завантаження? Як часто відбуваються затримки та з яких причин? За яким графіком відправляються контейнерні потяги?
– За загальним правилом маршрутні відправлення рухаються у відповідності до заявленої нитки графіку. Однак, як і у будь-якому процесі, можливі збої, що не залежать від волі його учасників. Втім, вихід за рамки графіку руху є винятком і зі свого боку ми докладаємо усіх зусиль для того, щоб мінімізувати незручності для клієнта. Операції з обробки потягу тривають на терміналі 24 години. Стільки ж потрібно ТІС-КТ для обробки відправлення зі свого боку. В сезон два рухомих склади потягів обертаються до шести разів на місяць, забезпечуючи відправки імпортних / експортних контейнерів через день.
– Назвіть, будь ласка, кроки для здешевлення доступу українських виробників на зовнішні ринки.
– Історично склалось, що західноукраїнські виробники товарів при виборі зовнішніх ринків збуту орієнтовані насамперед на Європу. За відсутності інфраструктури для здійснення контейнерних перевезень із заходу України ринки Близького та Далекого Сходу місцевим бізнесам були малознайомі. Присутність товарів на цих ринках здорожчувалась наявністю в ланцюжку поставки кількох посередників.
Сьогодні ж виробник лише домовляється зі споживачем про поставку товарів, а слідування вантажу різними видами транспорту за нього організують фахівці.
Присутність в ланцюжку поставки лише учасників, що створюють додану вартість, веде до того, що доступ українських виробників на зовнішні ринки стає простішим та дешевшим.
– Поділіться, будь ласка, планами компанії на коротко- та довгострокову перспективу. Чи є необхідність збільшувати місткість терміналу та складів?
– Вектор руху компанії – постійно розвиватись та адаптуватись під потреби клієнтів.
Найважливіший план на цей рік – включення ЗКТ в проект контейнерного потягу Viking сполученням Тернопіль – Клайпеда. Це відкриє нові ринки країн Балтійського та Північного морів, а також стане альтернативою поставці вантажів з Північної та Південної Америки, оскільки транзитний час буде меншим на 12-14 днів порівняно із доставкою в порти Одеси.
Щодо збільшення місткості терміналу, то вже ведуться будівельні роботи по облаштуванню додаткових площ та споруд, що в майбутньому дозволить подвоїти пропускну здатність ЗКТ.
Крім матеріально-технічних вдосконалень, ми постійно працюємо над покращенням сервісу та спрощенням процесів, у яких задіяний клієнт.