У липні українські транспортні та сільськогосподарські підприємства збільшили парк задіяних у перевезеннях хоперів-зерновозів

28.08.2019

            За нашою інформацією, у липні українські транспортні та сільськогосподарські підприємства збільшили парк задіяних у перевезеннях хоперів-зерновозів на 467 вагонів. Станом на початок серпня в Україні загалом зареєстровано 24,8 тис. вагонів для зерна, з них 11,6 тис. належать Укрзалізниці і 13,2 тис. – приватним власникам. Ми класифікували опитані компанії за метою залучення вагонів на чотири групи.

 

            Виробники зерна, які використовують хопери переважно для транспортування власної продукції

            Як повідомило нам керівництво СФХ «Урожай», придбані 14 зерновозів мають задіяти у перевезеннях власної продукції зі станції Андріяшівка (Південна залізниця, Сумська обл.), однак подальшого розширення вагонного парку найближчим часом у компанії не планують.

            Группа Агротрейд (до якої входять СТОВ Хлібороб та Прохорське) цього літа втілює масштабний проєкт з посилення логістичного напрямку роботи компанії. У зв’язку з чим було придбано 20 хоперів, які використовуватимуться виключно для потреб Ворожбянського та Чернігівського елеваторів (відповідно ст. Ворожба, Південна магістраль, Сумщина та ст. Доч, Південно-Західна магістраль, Чернігівщина). При вдалому розвитку власної логістики ГК у майбутньому не виключає надання послуг стороннім замовникам.

            Дочірні підприємства Сангрант Плюс та ЛНЗ Плюс (відносяться до структури Лебединського насіннєвого заводу) використовують власний парк (включаючи вагони, що надійшли у липні) для відвантажень не лише своєї продукції, а й компаній-партнерів. Додамо, що ЛНЗ надалі планує продовжити розширення парку, проте довгострокових контрактів на придбання ще не укладав.

 

            Компанії-оператори рухомого складу, які надають послуги з перевезень

            Найбільшу кількість рухомого складу прийняла до роботи компанія «Крейсерська швидкість». Згідно з нашим опитуванням, всі 150 залучених хоперів оператор планує експлуатувати на Львівській, Одеській, Південній та Південно-Західній магістралях для потреб сторонніх власників вантажів.

            За наявною інформацією, придбаний парк Укртранслогістики використовуватиметься на Львівській, Одеській, Південній та Південно-Західній залізницях для транспортувань зерна сторонніх сільськогосподарських підприємств. Поставки із Придніпровської магістралі також здійснюються, але у структурі відправлень компанії цей регіон представлений досить слабко.

            ТЕК Хедвей та Шерон Груп використовують власний парк на замовлення власників вантажів на Львівській, Південній, Південно-Західній (регіони роботи першої з компаній) та Донецькій, Одеській магістралях.

            Компанія «Смарт Рейл Логістік», яка позиціонує себе у якості оператора, отримала 67 зерновозів, однак наразі парк не задіяно у перевезеннях та докладних подальших планів щодо його експлуатації не було озвучено.

 

            Трейдери, які залучають вагони для більш контрольованої та прогнозованої логістики

            ТОВ «Овал» та Реал-Тренд є трейдерами та працюють як зі своїм зерном, так і зі сторонньою продукцією. Представник ТОВ «Овал» повідомив, що компанія постійно вимушена шукати рухомий склад для транспортувань (йдеться про оренду або співпрацю з іншими власниками) та у майбутньому має наміри щодо закупівлі хоперів, проте детальної інформації не було надано. Що стосується Реал-Тренду, то придбані зерновози спрямовано для роботи на станції Куп’янськ та Ізюм (Південної залізниці). Подальше розширення парку також є у планах компанії.

            Представники Атлантик Карго РМБ, яка співпрацює із ГК «Рамбурс» (є трейдером, має в роботі Липовецький елеватор), відмовились надавати інформацію щодо цільового призначення отриманих 48 хоперів.

 

            Приватні власники рухомого складу, які надають зерновози в оренду

            Агротранс-Дніпро, Рейл Сістем, Ф.М.С. Групп, Хімальянс, Зенко-Транс, Трансфорвардінг Лімітед АГ надають придбані хопери в оренду.

            Для Рейл Сістем сегмент зерновозів є новим (оперує критими та напіввагонами), тож протягом кількох місяців, поки вагони будуть знаходитися в орендаря, компанія планує детально ознайомитись з ринком й прийняти рішення щодо способу подальшого їх використання, а також визначитися з необхідністю залучати ще більшу кількість хоперів.

            Для Хімальянсу та Зенко-Транс надання парку в оренду є методом хеджування ризиків їхніх основних видів діяльності (торгівля хімічною продукцією та мінеральними добривами, перевезення в інших видах транспорту тощо).

Оцінка вартості автоперевезень за найбільш місткими маршрутами, грн./тонна, без ПДВ

ВантажМаршрутиВідстань, кмВартість
ПшеницяПолтавська обл., Кременчук - Миколаївська обл., Миколаїв320504
ПшеницяДніпропетровська обл., Новопавлівка - Донецька обл., Маріуполь169317-320
ПшеницяХарківська обл., Борова - Миколаївська обл., Миколаїв540700
ЯчміньХерсонська обл., Брилівка - Одеська обл., Одеса268400
ЯчміньХерсонська обл., Миролюбівка - Миколаївська обл., Миколаїв231400
Насіння соняшникуЗапорізька обл., Трудове - Дніпропетровськ обл., Верхньодніпровськ271292-390

            Динаміка залучення хопперів-зерновозів транспортними та сільськогосподарськими підприємствами України, одиниць

Залучення хопперів-зерновозів транспортними та сільськогосподарськими підприємствами

            Загальна кількість хоперів-зерновозів в мережі Укрзалізниці, тис. одиниць

Загальна кількість хоперів-зерновозів